TB profilakse

TB profilakse ietver dažādus pasākumus, kas būtu veicami kā individuālā, tā arī TB izplatības kontroles pasākumu līmenī valstī

Vissvarīgākā loma TB profilaksē ir agrīna infekciozo TB slimnieku atklāšana un ārstēšana, lai pārtrauktu TB infekcijas izplatību sabiedrībā. Uzsākot ārstēšanu, TB slimnieks ātri vien pārstāj izplatīt baciļus un nevar inficēt apkārtējos. Tāpat būtiski ir nodrošināt, lai TB slimnieks stingri ievēro ārsta nozīmēto ārstēšanas kursu. Patvaļīga ārstēšanas pārtraukšana vai precīza ārstēšanas plāna neievērošana bieži noved pie smagākām, grūtāk ārstējām slimības formām, kā arī pacients var kļūt bīstams apkārtējiem.

Latvija pieder pie tām valstīm, kurās ir augsts TB saslimstības līmenis iedzīvotāju vidū – ne tikai bērnu, bet galvenokārt pieaugušo vidū. Tādēļ Latvijā jaundzimušos vakcinē ar BCG (Bacillus Calmette–Guerin) vakcīnu, lai pasargātu cilvēka organismu no saslimšanas ar TB. Šī vakcīna ir visvecākā un joprojām visplašāk lietotā vakcīna pasaulē. BCG vakcīna neizveido imunitāti uz visu mūžu, taču, BCG vakcīna pasargā mazos bērnus no smagām TB formām: no TB meningīta un miliārās (visu orgānu) TB. Vakcīna pasargā arī no netuberkulozo mikobaktēriju izraisītām saslimšanām, kā arī no lepras. Taču, tā neaizsargā no inficēšanās ar TB mikobaktēriju un no aktīvas elpošanas orgānu TB.

BCG vakcināciju Latvijā jaundzimušie saņem no 2. līdz 5.dienai. Vakcīnu bērnam var veikt arī vēlāk, ja kādu iemeslu dēļ tas nav izdarīts pēc dzimšanas. Ja bērnam ir vairāk nekā divi mēneši, tad pirms vakcinācijas ir jāveic Mantū tests, lai pārliecinātos, ka nav notikusi inficēšanās ar TB. Vakcīna ir bezmaksas un tā ir iekļauta valsts apmaksāto vakcīnu sarakstā. Pirms BCG vakcinācijas ir svarīgi, lai bērna vecāki, vecvecāki un visi tie, kas būs saskarē ar bērnu, ir veikuši izmeklējumus uz TB (plaušu rentgenogramma) un, ka neviens no tuviniekiem nav slims ar TB, kad bērns no dzemdību nama ierodas mājās. Pēc vakcinācijas ir jāpaiet laikam, kas ir 10 dienas līdz 3 nedēļās, kurā sāk veidoties imunitāte pret TB.

Klepus higiēna ir viens no individuālās aizsardzības veidiem, lai mazinātu elpceļu slimību izplatību. Pamatprincipi ir ļoti vienkārši: nekad neklepot citam virsū, nekad nepieļauj, ka cits klepo virsū jums vai kādam citam. Klepojot un šķaudot, mute un deguns vienmēr ir jāaizsedz ar vienreiz lietojamo salveti vai drēbes piedurkni. Tāpat nevajadzētu ilgstoši uzturēties telpā, kurā kāds klepo un, ja vien iespējams – regulāri jāvēdina telpas!

Svarīga nozīme TB profilaksē ir cilvēka imunitātes stiprināšana, tādēļ ikdienā vajadzētu rūpēties par sabalansētu darba un atpūtas režīmu, kā arī emocionālo labsajūtu, biežāk vajadzētu uzturēties svaigā gaisā un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, ievērot pilnvērtīgu un regulāru ēšanas režīmu, kā arī atmest kaitīgos ieradumus, kas pazemina organisma aizsargspējas.  Un būtiskākais – regulāri sekot līdzi veselības stāvoklim un vajadzības gadījumā, nekavējoties vērsties pie ārsta!